CZYM JEST GRA BLOKI?

Świadomość siebie i innych. Równoważenie indywidualnych pragnień z dobrem ogółu. To jedne z podstawowych, ale i najtrudniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem osiedli mieszkaniowych.

BLOKI to gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL-u. Ma uświadamiać, jak istotną funkcję pełni kolorystyka budynków, jak również zachęcić do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią. Gra umożliwia też sygnalizowanie własnych potrzeb związanych z estetyką i funkcjonowaniem tych osiedli, zarazem ukazuje konsekwencje ich realizacji.

Gra powstała w wyniku Open Call’a Fesiwalu Sztuk Wizualnych Relacje, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Galerię XX1, a jej wersja prototypowa została zaprezentowana na wystawie festiwalowej w 2022 roku.

OD CZEGO SIĘ ZACZĘŁO?

W BLOKACH istotne jest budowanie porozumienia i wzmacnianie istniejącego już dialogu pomiędzy różnymi podmiotami zarządzającymi osiedlami. 

Kluczowe było znalezienie partnera do projektu, który będzie dysponował niezbędną wiedzą, a jednocześnie będzie miał narzędzia do komunikacji z mieszkańcami osiedla. W tym momencie zaczęły się nasze poszukiwania spółdzielni mieszkaniowej, która spełnia te kryteria i jest gotowa na dialog z nami. 

Najbardziej zainteresowana współpracą okazała się Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką. Bloki i otoczenie, które się na nią składają, zostały przeniesione do cyfrowej wersji i tworzą bazę gry BLOKI.

Badania społeczności odgrywały ważną rolę w procesie powstawania BLOKów. Pozwoliły nam zrozumieć potrzeby mieszkańców i przełożyły się na scenariusz gry, oparty na realnych wyzwaniach i atutach tego miejsca. Gracze muszą więc sprostać rzeczywistym problemom i przetestować różne rozwiązania.

Dzięki współpracy z osiedlem Służew nad Dolinką, a także konsultacjach z ekspertami, zdobyliśmy niezbędną wiedzę do stworzenia wirtualnej części osiedla, wzbogaconej o elementy projektowania elewacji. 

Mechanizmy gry oraz jej scenariusz mają na celu pokazać graczowi:
jak istotny wpływ na odbiór architektury ma kolor
a także jakie rozwiązania są stosowanie na osiedlu Służew nad Dolinką - tak by poprawić komfort życia mieszkańców. 

O tym chcemy rozmawiać też z Wami na warsztatach.

BADANIA SPOŁECZNOŚCI
I WDROŻENIE

WARSZTATY

Na przykładzie gry BLOKI podejmij merytoryczne dyskusjeJak ludzie wyobrażają sobie renowacje ich bloków? Co uważają za przyjemne dla oka? Co myślą o otoczeniu i jakie mają związane z nim oczekiwania?

Na przykładzie gry BLOKI przekaż młodym jak ważny jest kolor w architekturzeBLOKI przedstawią dzieciom i młodzieży budynki mieszkalne z innej perspektywy, jako elementy uspokajającego tła w przestrzeni. Pokażemy Ci, jak zwrócić ich uwagę na kolor i zilustrować to, w jaki sposób wpływa on na otoczenie.Dziękuję! Otrzymaliśmy Twoje informacje.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chcesz skorzystać z interaktywnych możliwości gry projektu BLOKI, skontaktuj się z nami poprzez formularz dostępny obok ↓

Zasługa

AUTOR PROJEKTU Bartosz Seifert

WYDAWCA Mazowiecki Instytut Kultury

PROGRAMOWANIE Sky World Games

Mazowiecki  Instytut  Kultury

Mazowiecki  Instytut  Kultury

Mazowiecki  Instytut  Kultury

Mazowiecki  Instytut  Kultury